2011 Yılına ait Basın Bildirileri


BASIN AÇIKLAMASI

 

UBP İLE SERMAYE YİNE ELELE

Asgari Ücret yasasına uygun olarak 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yeni Asgari Ücret yürürlüğe girmesi  gerekirken, yaptığımız birçok çağrıya ve eyleme karşın geçikmeli olarak toplanan Asgari Ücret Komisyonu Devlet ve işveren temsilcilerinin oyları ile artış verilmeyerek ayni kaldı.

2011 yılında Ülkede akaryakıtta,gaza,enerjiye ve diğer birimlere ve herseye zam yapılırken ve Dövizin  patlama yaptığı bir dönemde,Asgari Ücretlilerin %35-40 oranında alım gücü azalırken UBP Hükümetinin temsilcileri ile işveren temsilcilerinin oyları ile asgari ücrete artış verilmeyerek ayni yerde bırakılarak asgari ücret ile çalışanlara büyük darbe vurulmış ve açlığa mahkum edilmiştir.

Bu noktadan sonra Asgari Ücretle çalışanlar Anayasal ve yasal hakları olan eylem haklarını kullanmalıdır.

 

Arslan Bıçaklı

Genel Başkan

 

BASIN BİLDİRİSİ

ASGARİ ÜCRETLİLERLE YİNE DALGA GEÇİLDİ

İki yıldan beri çalışanlara hiç bir artış öngörmeyen Hükümet, Asgari Ücrete yine artış vermeyerek Asgari ücretlinin başına da balyos indirmiştir.Akaryakıtta ve tüp gaza yapılan zamlarla zincirleme olarak tüm diğer ihtiyaç maddelerine gelen zamlardan halkımızı perişan eden hükümet,açlık sınırının altında olan Asgari ücretin ayni kalmasına onay vermesini anlamak mümkün değildir.

Hükümet, ekonomik krizi gerekçe gösterek asgari ücretliden anlayış ve fedakarlık isterken,acaba kendileri bu konuda bugüne kadar hangi fedakarlıkta bulundular diye sormak isteriz?

Çalışanı ve tüm halkımızı açlığa ve sefalete sürükleyen bu zihniyet,elbet birgün bunun hesabını verecektir.

Hükümet ekonominin sürekli büyüdüğünden övünerek bahsederken, bunun ne kadar gerçeği yansıttığını bilmiyoruz.Fakat gerçek olduğunu varsayalım.

Kendi halkınızı açlıkla ve sefaletle perişan ederek büyüyen,fakat tabana yayılmayan böylesi bir ekonomik büyüme modeli,sosyal devlet anlayışından uzak bir modeldir ve kabul edilemez.

Hükümeti,ekonomik sıkıntı içerisinde olan ve hergün için daha da fakirleşen halkımızın feryatlarına kulak vermeye davet ederiz.

 

Arslan Bıçaklı

Genel Başkan

 

BASIN BİLDİRİSİ

Çalışanlar ve halkımız,her zaman olduğu gibi dün sabah hükümetin akaryakıta yaptığı zammın şoku ile güne başlamıştır.Akaryakıta yapılan zammın,masumane bir zam olmadığı ve zincirleme bir şekilde tüm diğer ihtiyaç maddelerine yansıyacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Üç yıldan beridir çalışanlara hiç bir artış vermeyen hükümet,çalışanların alım gücünü sıfırlarken,sürekli yapmış olduğu acımasız zamlarla da, çalışanları ve halkımızı bir o kadar daha açlığa ve sefalete sürüklemeye devam etmektedir.

Çalışanların alım gücünü bir nebze koruyan eşel mobili de ortadan kaldıran hükümet,çalışanları bir o kadar daha perişan etmiştir.Ocak-Aralık 2011 yılında gerçakleşen %15 oranındaki hayat pahalılığından,otomatik olarak  yalnız 2011 yılı için çalışanların maaşları reel olarak o oranda geriye gitmiştir.Diğer yıllara ait kayıbıda göz önünde bulundurursak, tablonun ne kadar vahim ve korkunç olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.

Türk-Sen olarak,Hükümeti derhal bu zamlara son vermeye çağırırken,üç yıldan beri uygulanmayan hayat pahalılığından dolayı doğan mağduriyeti gidermeye ve eşel mobili acilen yürürlüğe koymaya davet ederiz.Aksi takdirde günden güne bozulan ekonomik yapının ileride daha büyük sosyal patlamalara neden olabileceğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

Arslan Bıçaklı

Genel Başkan

 

BASIN BİLDİRİSİ

Federasyonumuz ile,ayni Uluslararası üst kuruluşların (ETUC AVRUPA SENDİKALAR KONFEDERASYONU ve ITUC ULUSLARARASI SENDİKALAR KONFEDERASYONU) üyesi olan rum kesimindeki SEK Konfederasyonunun Genel Sekreteri NİKOS MOYSEOS Başkanlığında bir heyet,yarın 9 Mayıs tarihinde sabah Saat:10:00’da Türk-Sen Genel Merkezinde ortak bir toplantı gerçekleştirilecektir.Toplantıda,ağırlıklı olarak Uluslararası üst kuruluşlarda yapılan toplantıların bir değerlendirilmesi yapılacaktır. Buna ek olarak rum kesiminde çalışan Kıbrıslı Türk İşçilerin ve Rum kesimi Sosyal Sigortalarından Emeklilik maaşı alanların   sorunları ele alınacaktır.

Konu ile ilgili olarak Saat:11:00’de Türk-Sen Genel Merkezinde ortak basın toplantısı ile basına bilgi verilecektir.

 

Arslan Bıçaklı

Genel Başkan